Jak se boj o obecní blaho v průšvih obrací

11. 06. 2019 8:01:16
Je tomu už něco kolem dvou a půl roku (jsem líný to počítat přesně), co radnice Prahy 3 pod vedením TOP09, ODS a ČSSD s přispěním KSČM „zobecnila“ provozování trhů na Jiřáku. Jakkoliv od té doby trhy vypadají podobně,...

...jsou jiné. Dost jiné.

Před několika dny bylo zveřejněno zjištění Transparency International, že tento pokus s vlastním šéfováním trhů nebyl levný a stál občany městské části celkem slušné peníze (nějaký ten milion není málo). Zájemce o tuto finanční stránku věci odkazuji na zprávu TI (ZDE).

Ale když jsem si tu zprávu četl, vybavil se mi celý příběh trhů na Jiřáku a na něm je podstatnější něco jiného. Už v jisté starodávné bolševické pohádce zaznělo „Na odbornou práci mají být odborníci“. A o to tady kráčí.

Když se tehdejší vedení radnice na Praze 3 rozhodlo pro „zobecnění“ trhů (místní ekvivalent znárodnění), mělo to zajímavý průběh, který se pokusím velmi krátce nastínit. V čele nápadu odebrat provozování trhů společnosti Archetyp (také Náplavka, kdysi Kubáň a nyní, po letech, kdy tamní trhy pod vedením radnice prakticky „chcíply“, zase Kubáň) stál Alexander Bellu (ODS). V rámci spravedlnosti nutno dodat, že spolu s tehdejší starostkou Vladislavou Hujovou (TOP 09) a místostarostou za ČSSD Ivanem Holečkem. Nejprve ve spravedlivé (jak jinak) veřejné „soutěži“ zvítězila firma World Production (dodnes hýkám smíchy, že někdo měl tu drzost zkusit svěřit české farmářské trhy společnosti s takovým názvem). Pak se provalilo (psal jsem o tom ZDE), že tato asi tři týdny fungující firma je jenom zástěrkou pro na Praze 3 všeobecně známou CH Catering – totiž společnost, které radniční triumvirát svěřoval s láskou bohatě financované merendy jako pivní slavnosti nebo vinobraní.

No nic. Ostuda to byla příliš velká, ale trio Hujová – Bellu – Holeček prostě nemohlo připustit porážku. A tak Praha 3 svěřila organizaci trhů na Jiřáku nad veškerou pochybnost zcela a naprosto kompetentní organizaci Správa zbytkového majetku (a zase, kdo chce, podrobnosti najde ZDE).

Velmi dobře si vzpomínám na vášnivá zasedání zastupitelstva, kde radniční parta s neskutečnou bohorovností vysvětlovala, že Správa zbytkového majetku je doslova naduchcána lidmi, pro které bude organizování trhů radostí, že to nebude městskou část stát ani korunu a že trhy budou přinejmenším stejně dobré, ale spíš ještě lepší.

Tak se na to podívejme, jak je to nyní.

Vizuálně vypadají trhy stejně. Skoro stejně. Nelze si nevšimnout, že občas je celkem dost prázdných stánků. Ne vždy, ale stává se. Pečlivější pohled ukazuje potíže. Jeden čas se vedle sebe tísní snad pět různých pekařství. A vida – za dva měsíce tu není ani jedno, zato čtyři stánky s cukrářskými výrobky. Pak přijde období „mošt na každém rohu“, aby po něm za chvíli nebylo ani památky. Nelze se zbavit dojmu, že někdy se hodí v podstatě cokoliv, aby se trhy zaplnily. Ale jak říkám – kdo chodí jednou měsíčně nebo jednou týdně, možná si toho ještě moc nevšimnul. Nicméně ta úroveň jde pomalu, nicméně jistě dolů. Nevím, zda jsou ve Správě zbytkového majetku skutečně lidé, kteří to dělají s láskou a vášní, ale pokud, tak je mi líto – něco tomu chybí. Asi ta odbornost. A určitě (sázím 100 ku 1) se nejezdí koukat trhovcům pod ruce, jestli opravdu pěstují to, co pak prodávají (což byl za minulého provozovatele standard).

Opakuje se přesně příběh Kubáň. První rok po vyhnání provozovatele se to ještě nepoznalo. Druhý už to začínalo být vidět. A pak to vzalo rychlou dráhu dolů. Finančně to bylo podobné. Z původní verze, kdy provozování městskou část v podstatě nic nestálo, se vcelku rychle stal balvan na noze a nenasytný bumbrlíček, který požral pár milionů ročně.

Shrnuto, podtrženo.

V rovině komunální kritiky: Novému vedení radnice Prahy 3 vytvořilo to minulé pěkný problém (ono jich určitě bude daleko více a skoro bych se vsadil, že i finančně to budou daleko větší oříšky). Ale tento je a hlavně bude takový nepěkně viditelný. Takový poděděný občansko - topkařsko - socansko - bolševický vřídek.

V rovině vyššího poučení: Pokud se obec rozhodne dělat něco, o čem nemá ani ponětí, utopí v tom peníze. Když to místní politici silou mocí prosazují, určitě nemají čestné úmysly. Je rozumné se jich při první příležitosti zbavit. Občané Prahy 3 poslali sociální demokracii i bolševiky do věčných lovišť, exstarostku Hujovou také (Jakkoliv se jinak TOP 09 drží zuby nehty) a ODS je z prvního místa ve volbách v zasloužené opozici (ze které pan Bellu točí roztomilá videa, jak by bagrem prorazil dům a vedl tou dírou tramvaj).

Tak snad bude to nové vedení radnice mít dost rozumu na to, aby experiment s hraním si na znalce trhů ukončilo a našlo provozovatele, který to umí. Byla by to taková pěkná tečka za řáděním tria Hujová – Bellu – Holeček.

Autor: Tomáš Marek | úterý 11.6.2019 8:01 | karma článku: 19.28 | přečteno: 596x

Další články blogera

Tomáš Marek

Několik poznámek ke všeobecné zlotřilosti dotací

Tento text není ani o pekárnách, ani o rekreačních objektech s jezírkem a dětskou ZOO. Kdo chce, jistě si je mezi řádky najde. Ale to není smysl. Tento text je o obecné zlotřilosti dotací. Protože dotace jsou zlo.

3.6.2019 v 8:02 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 2561 | Diskuse

Tomáš Marek

Don't feed Zeman

Nekrmte trolly je jedna ze zlatých zásad lidí, kteří chtějí ve zdraví přežít sociální sítě. V krátkosti to znamená nereagovat na diskutéry, kteří provokují (nadávají, urážejí či zastávají naprosto absurdní postoje).

18.10.2018 v 9:40 | Karma článku: 37.98 | Přečteno: 2668 | Diskuse

Tomáš Marek

Tak kdo nás vlastně obsadil? Nebyli to Tataři?

Podle soudruha Vojtěcha Filipa (známého v některých kruzích pod údernickou přezdívkou Falmer) nezosnovali okupaci Československa v srpnu 1968 ruští soudruzi, ale ukrajinští soudruzi.

17.8.2018 v 11:05 | Karma článku: 28.26 | Přečteno: 722 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Úžasné lidské svědectví z brutálních gulagů

Poláku Michaelu Krupovi se podařil mimořádný husarský sousek. Uprchl z nelidského prostředí sovětských lágrů na Sibiři do Afghánistánu. Svědectví o komunistické krutosti podal v knize Mělké sibiřské hroby.

19.6.2019 v 18:20 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 116 | Diskuse

Karel Trčálek

Neomylný Václav Klaus st. slaví dnes narozky, všechno nejlepší, pane bývalý (prezidente)!

Václav Klaus, st. jedna z nejvýznamnějších postaviček, ne-li vůbec ta nejvýznamnější, našich moderních (a ovšem i světových dějin) slaví dnes narozeniny, tak mu tedy k tomu vinšuji...

19.6.2019 v 17:28 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jiří Turner

Kateřina v KSČM není konečná aneb mladí a rudí

Ona má sice Kateřina Konečná už pár roků po pubertě, ale je patrné, že i po ní "vstanou noví bojovníci" a komunistické ideje nezemřou s generací skalních vyznavačů této ideologie, kteří u nás řádili v druhé polovině 20. století.

19.6.2019 v 14:27 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lukáš Burget

Jak Afričan znásilnil a Idnes našel české xenofoby

Idnes, stejně jako jiné zpravodajské portály, přinesl informaci o tom, jak cizinec, spekuluje se, že snad Německem vyhoštěný africký migrant, znásilnil v Česku šestnáctiletou dívku. Idnes však přidává i něco více.

19.6.2019 v 14:23 | Karma článku: 41.89 | Přečteno: 3745 | Diskuse

Vladimír Veverka

NSA - nový tunel na peníze do sportu

Tak už to skoro vypadá, že budeme mít Národní sportovní agenturu, v čele bude nejspíš Hnilička - bývalý sportovec, takže pokud vezmeme v úvahu, že neexistuje jakákoliv koncepce pro oblast sportu, tak diletantské vedení to rozsekne

19.6.2019 v 2:15 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 438 |
Počet článků 61 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1381

Před mnoha lety novinář, nyní ekonomický a mediální poradce.

Najdete na iDNES.cz